• Pieśń szkoły

• 17.05.2022 roku uczniowie SSP wraz z nauczycielką muzyki, panią Martą Łagodą, mieli możliwość zobaczyć, jak wygląda praca w prawdziwym studiu nagraniowym. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla uczniów, którzy odwiedzili studio, ale dla całej szkoły – w wyniku pracy wielu osób powstała pieśń upamiętniająca wartości przekazywane przez patrona szkoły, Ferdynanda Mareckiego takie, jak: odwaga, pracowitość, pilność i dążenie do celu. Autorką słów jest Barbara Moniuszko, muzykę skomponował zaś Wojciech Dudziński. Dzięki uprzejmości Jacka Bartnickiego uczniowie mogli również wcielić się w realizatorów dźwięku, a także spróbować swoich sił w grze na instrumentach. Była to niezwykła muzyczna przygoda, która na długo zapadnie wszystkim w pamięci. Całe wydarzenie uwiecznił w postaci klipu Paweł Ostrowski.

• 20 lutego 1919r.

Rozpoczęcie działalności Publicznej Szkoły Powszechnej w Supraślu.

Polskie władze objęły wówczas administrację nad miastem i zastosowały dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z  dnia 7 lutego 1919 r. wprowadzający powszechny obowiązek szkolny. Upaństwowiono wówczas trzyklasową prywatną Szkołę Polską Józefiny Zachert w 7-letnią Publiczną Szkołę Powszechną, powiększając ją o pobliski drewniany budynek szkolny.

• Październik 1928 r.

Kierownictwo szkoły objął Ferdynand Marecki.

Rezerwista Wojska Polskiego w stopniu porucznika. Intensywne remonty i modernizacja szkoły.

• Kwiecień 1960r.

Budowa nowej szkoły

• 1973r.

Powołano Zbiorczą Szkołę Gminną w Supraślu

Filiami zostały szkoły w Ogrodniczkach i Łaźniach. Sukcesy  narciarzy w Zimowych Igrzyskach Młodzieży.

• 1 września 1978r.

Wprowadzono profil szkoły sportowej o specjalności narciarstwo klasyczne

W  rozwoju sportu dopomógł tzw.  „eksperyment limanowski”, gdy rok wcześniej   szkoła otrzymała pokaźną ilość nart (300 par).  Od tego czasu uczniowie szkoły, a później absolwenci, reprezentując klub Supraślanki, zdobywali sukcesy w regionie i kraju. Część uczniów kontynuowała naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Absolwenci naszej szkoły zdobywali tytuły mistrzów Polski, reprezentowali nasz kraj podczas zawodów międzynarodowych, Igrzysk Olimpijskich.

• czerwiec 1983r.

Zbiorcza Szkoła Gminna ponownie staje się szkołą podstawową.

Czerwiec 1983 r. - odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 50-lecia supraskiego ZHP. Dokonała tego Pani Felicja Wolff zasłużona nauczycielka szkoły przedwojennej, bohaterka wojen i konspiracji. Tablicę wmurowano w ścianę frontową szkoły podstawowej (od ul. Piłsudskiego).

• 11 maja 1992r.

W szkole gościł ostatni Prezydent II Rzeczypospolitej na Uchodźstwie Pan Ryszard Kaczorowski z małżonką.

• 10 czerwca 2000r.

Oficjalne uroczystości nadania Sportowej Szkole Podstawowej w Supraślu imienia Ferdynanda Mareckiego

Odsłonięto wówczas obelisk z pamiątkową tablicą informującą o postaci patrona.

• 17 grudnia 2003r.

Oficjalne otwarcie po rocznej budowie nowego obiektu – hali sportowej.

• 15 kwietnia 2010r.

Uroczystość zasadzenia przed budynkiem szkoły „Dębów Katyńskich”

• 10 maja 2011r.

Nadano imię Ryszarda Kaczorowskiego Gimnazjum Sportowemu w Supraślu i wręczono nowy sztandar

Gościem honorowym była pani Karolina Kaczorowska, wdowa po prezydencie.

• 23 września 2016r.

Oficjalne otwarcie wielofunkcyjnego obiektu sportowego przy ZSS w Supraślu

Tworzą go 2 boiska do piłki siatkowej i koszykowej, bieżnia i skocznia.

Publikacja monografii autorstwa pana Marka Tołoczko

Publikacja książki autorstwa nauczyciela naszej szkoły, pana Marka Tołoczko "Sportowa Szkoła Podstawowa. Monografia z okazji 100-lecia. 1919-2019".

Relacja z promocji książki

• Rok szkolny 2018/2019

Obchody 100-lecia Sportowej Szkoły Podstawowej im. Ferdynanda Mareckiego w Supraślu

W tym okresie szkołę ukończyło około 7 tysięcy absolwentów. Kadrę pedagogiczną tworzyło ponad  280 nauczycieli, a wspierało ich około 400 pracowników administracji i obsługi.

Obchody 100-lecia szkoły

• luty 2020 do 2022 r.