Zrównoważony rozwój to solidarność międzypokoleniowa polegająca na znajdowaniu takich rozwiązań gwarantujących dalszy wzrost, które pozwalają na aktywne włączenie w procesy rozwojowe wszystkich grup społecznych, dając im jednocześnie możliwość czerpania korzyści ze wzrostu gospodarczego. W świecie nowoczesnych technologii i szybkiego rozwoju przedsiębiorstw coraz bardziej istotne stają się wpływ jednostki na zmianę klimatu i dbanie o ekosystem jako całość. Bardziej widoczny i mierzalny jest negatywy wpływ człowieka na środowisko naturalne. Dlatego eksperci coraz głośniej podkreślają, jak dużą rolę odgrywa zadbanie o potrzeby obecnego pokolenia w sposób zrównoważony, z uwzględnieniem środowiska naturalnego i przyszłości kolejnych pokoleń.
Podczas mobilności w Barcelonie kurs odbywał się w ośrodku szkoleniowym Euromentor i prowadziła go Xenia Elias- pedagog społeczny specjalizujący się w nauczaniu różnych tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem, głównie poprzez warsztaty partycypacyjne i instalacje artystyczne. W 2016 r. założyła w Barcelonie pionierskie stowarzyszenie „Zero Waste”
Przez 5 dni kursu uczestniczyłyśmy w szkoleniu stacjonarnym oraz aktywnie w plenerze. Poznałyśmy różne narzędzia IT przydatne w pracy na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz w szkole z uczniami. Są to: Mural. Kahoot, Canva, Capcut, aplikacje iNaturalist, Plants, Birds net, Crossword labs, Bounty balls i inne aplikacje do tworzenia narzędzi na lekcje.
Oprócz szkoleń poznawałyśmy kulturę katalońską i zwiedzałyśmy zabytki Barcelony. Odwiedziłyśmy największe atrakcje turystyczne: Sagrada Familia, Park Guell. Casa Batllo, Wzgórze Montjuic, Zamek Montjuic, Plac Kataloński, Kolumna Krzysztofa Kolumba, Plac Hiszpański, Dzielnica Gotycka, marina i port oraz plaża barcelońska, Fundacja Joan Miro i inne.
Zdobyte umiejętności, doświadczenia i niezapomniane wrażenia na pewno wykorzystamy w pracy z uczniami. Będziemy również przekazywać założenia zasady zrównoważonego rozwoju, która ma na celu wspieranie budowy lepszego świata z korzyścią dla mieszkańców planety. Projekt Erasmus poszerza również horyzonty, pomaga poznawać kulturę ludzi z innych krajów, ich spojrzenie na nasz wspólny świat oraz podejście do różnych spraw, w tym ekologii.
Urszula Bach- Pieńkowska
Joanna Matwiejczuk
Izabela Żabiuk